< späť na výpis blogov

Efektivita práce

29.01.2017 | 19:00

Efektivita práce – začiatok dňa

Uvažovali ste niekedy nad tým ako byť počas celého dňa čo najproduktívnejší a spraviť čo najviac kvalitnej práce ? V našom článku sa dočítate ako na to!

Najväčší „žrút“ času sú emaily

Pokiaľ nemáte pripravený žiaden pracovný plán a do práce vyrážate len tak, väčšinou sa vaša produktivita zasekne hneď na prvej veci, ktorú ráno v práci vykonáte.

Ide o kontrolu emailových správ a chatov. Pri otvorení emailovej schránky a jej náhodnom prehliadaní, čítaní a skúmaní sa vám Vaše časové plány väčšinou rozletia na milión kúskov. Ako tomu zabrániť ?

Najspolahliveším riešením, ktoré môžete urobiť aby ste tomu predišli je ráno nezačínať pracovný deň otváraním Vašej emailovej schránky. Určite to poznáte z vlastnej skúsenosti máte pripravený plán čo chcete doobeda v práci urobiť, ráno otvoríte emailovú schránku vysypú sa na Vás desiatky emailov, ktoré okamžite odvádzajú Vašu pozornosť od toho čo ste plánovali a chystali sa urobiť. Často krát tak riešime záležitosti, ktoré nie su až tak urgentné. V súčasnej dobe sa ľudia radi klamú tým, že musia okamžite reagovať, ale skúste si zaspomínať na nie tak dávnu dobu približne 15 rokov do minulosti kedy komunikácia prebiehala vo forme listov. Na odpoveď sme čakali povedzme aj týždeň. Ak si email vyžaduje okamžitú odpoveď je omnoho efektívnejšie zdvihnúť telefón a zavolať.

Podľa správnosti by ste si mali v pracovné ráno mali určiť a napísať najdôležitejšie úlohy, ktoré sa chystáte v daný deň vybaviť. Takzvaný To do list je nezaplatiteľným pomocníkom a v našej agentúre ho používajú všetci pracovníci.

Pokiaľ chcete byť naozaj sústredený na Vašu prácu vypnite si notifikácie na smartphone či už ide o FB alebo prichádzajúce emaily. Nemusí sa to zdať dôležité ale sú to vnemy, ktoré sťahujú Vašu pozornosť a okamžite Vás vykoľajujú z práce, ktorú práve robíte.

Iste môžete argumentovať, že v živote sú oblasti kedy je skutočne dôležité okamžite reagovať a odpovedať na prichádzajúce správy, ale ruku na srdce naozaj patríte do tejto skupiny, ktorá ak si neprečíta mail, tak sa zrúti svet prípadne to bude mať neodčiniteľné následky? Vážne, skúste sa nad tým zamyslieť. Je okamžitá odpoveď na email až tak kľúčová ? Nedá sa odpoveď posunúť o pol hodinu až hodinu kedy budete mať splnené vaše prioritné povinnosti a pracovné úlohy? Nie je to nič strašné a Vám to pomôže získať takzvané ucelené časové plochy v rámci, ktorých môžete byť skutočne efektívny a produktívny.

Základné doporučenia:

  • Neotvárajte emaily na začiatku Vášho pracovného dňa ale najprv sa pustite do vyriešenia Vami vopred spísaných najdôležitejších úloch dňa.

  • Vypnite si notifikácie o prichádzajúcom maily alebo chate. Urgentné veci vybavte telefonicky.

Držím palce a dúfam, že Vám tieto odporúčania pomôžu zvýšiť Vašu efektivitu v práci. Ak máte aj vy rady a návody ohľadne zvýšenia efektivity a produkcie, neváhajte sa s nimi podeliť v komentároch.

Viktor